Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl

Grecja - Zakynthos

(Strony) > > > Zakynthos

Zakynthos leży niedaleko wyspy Kefallinie. Środkiem transportu pomiędzy tymi wyspami są promy, z ktorych warto skorzystać i wybrać się na wycieczkę. Zakynthos należy do archipelagu wysp jońskich położonych na zachodzie Grecji. Wenecjanie nazywali wyspę "kwiatem wschodu" lub "Iliessa" czyli "pełna drzew".

Żółw Symbolem Zakynthosu

Zapewne każdego oczaruje słynna zatoka Laganas, najdłuższa i najbardziej piaszczysta plaża Morza Śródziemnego. Plażę tę wybrały dla siebie również żółwie morskie Caretta Caretta, które co roku składają tu jaja. Dzięki szybkiemu rozwojowi turystyki w latach sześćdziesiątych doszło tutaj do naruszenia ich biorytmu i stopniowo musiały one walczyć o przetrwanie. W celu ich ochrony ogrodzono 14 kilometrową plażę, na która nikt nie ma wstępu.

Stolica Zakynthos

Największą ciekawostkę historyczną znajdziemy w stolicy – Zakynthos. Wielu zabytków na tej wyspie nie przetrwało, ale te co pozostały są warte zwiedzenia. Po trzęsieniu ziemi część miasta odnowiono w duchu dawnego stylu. Od tego czasu Grecy budują solidniejsze domy, które powinny przetrwać ewentualny nawrót tego żywiołu.

Warto odwiedzić cudowną katedrę z 1925 roku, która jaki jedna z nielicznych budowli przetrwała trzęsienie ziemi i kościół Moni tis Panagias tis Anafonitrias, którego patronem i opatem w ostatnich latach życia był także bóg grecki Dionizos. Kolejna ciekawostką jest kaplica Agios Nikolaos sto Molo, która można zobaczyć na drugim końcu portu na placu Platejs Salomou. Tutaj został Dionizos pochowany, ale ta budowla nie przetrwała w oryginale, ale została kamień po kamieniu odbudowana.

Interesująca ekspozycję można zobaczyć w Bizantyjskim Muzeum. W okresie XVII-XVII wieku wyspa była siedzibą jońskiej szkoły malarstwa. Najbardziej interesujące są bardzo realistyczne obrazy świętych, które namalowali uczniowie tej szkoły.

Podobnie jak pozostałe Wyspy Jońskie, Zakynthos stanowi cel wyjazdów na urlop nad morzem. Takiego pobytu się nie zapomina.