Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl

Grecja - Thasos

(Strony) > > > Thasos

Północna część Morza Egejskiego jest bardzo popularnym rejonem turystycznym. Oprócz najwięcej odwiedzanego półwyspu Chalkidiki, w północnej części Morza Egejskiego leży również kilka znanych wysp. Między najpopularniejsze można zaliczyć Thasos i Lesbos.

Wyspa Thasos

Wyspa Thasos jest ulubionym miejscem greckich turystów. Zagraniczni turyści pojawili sie tutaj stosunkowo niedawno, a to przede wszystkim ze względu na bliskość międzynarodowego lotniska w Salonikach, skąd można tutaj dopłynąć promem.

Wyspa Thasos ozdobiona jest przede wszystkim pięknym borowinowym lasem, malowniczymi plażami i starodawnymi ruinami.

Stolica Thasos

Główne miasto znane jest też pod nazwą Limin lub Limenas. Thasos jest atrakcyjne także poza sezonem, gdy nie ma tu zbyt wielkiego przepełnienia. Wystarczy parę dni, by poznać dogłębnie miasto oraz różne ruiny w jego okolicach. Najbardziej rozległym terenem z zachowanymi rzymskimi budowlami jest agora. Teren jest ogrodzony i dla gości niedostępny. Jednak, gdy brama jest otwarta można tam wejść na krótka chwilę bez problemu.

Pod historycznym akropolem znajdują się ruiny świątyni bogini Ateny z V wieku p.n.e. Na drugim końcu uchowała się jedna z bram dawnych murów miejskich. Kolejnym ważnym miejscem w mieście jest budowla z XVII-XV wieku, zbudowana z kamieni dawnej świątyni Apolla, która była kiedyś w tym samym miejscu. Najwięcej eksponatów dawnej historii można zobaczyć w Muzeum Archeologicznym, które niedawno zostało zrekonstruowane.

Limenaria

Miasteczko znajduje się na południowym wybrzeżu i stanowi połączenie letniego kurortu z centrum handlowym. Jest tu wiele bogatych willi i rezydencji, ale najładniejsze plaże znajdziemy dalej na północy. Na romantyczny urlop połączony z piękną przyrodą i klimatem historii warto wybrać Thasos.