Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl

Grecja - Sporady

(Strony) > > > Sporady

W dosłownym tłumaczeniu Sporady oznaczają "Rozsypane Wyspy". Większość wysepek archipelegu jednak jest niezamieszkana, ale na czterech największych - Alonissos, Skiathos, Skiros i Skopelos - możemy spotkać się z gwałtownie rosnącą liczbą turystów. Wszystkie wyspy są przede wszystkim bardzo znane z egzotycznej roślinności, ażurowej wody oraz wyśmienitych plaż.

Skyros

Jest wyjątkowo osobliwa i różni się od pozostałych wysp. Zachowały się tutaj wielkie tradycje, z których największa chlubą jest kozi taniec pochodzący z czasów pogańskich. Obecnie należy do przedwielkanocnego rytuału. Wśród klejnotów wyspy należy wymienić Muzeum Archeologiczne, Muzeum Miejskie i Muzeum Faltauits, które ukierunkowane jest na sztukę ludową i znajduje się w jednej z najwspanialszych willi na wyspie.

Skiathos

Tutaj panuje najbardziej rozwinięty ruch turystyczny. Dotyczy to wybrzeża, bo wnętrzem wyspy rządzi dzika przyroda. Największą atrakcją jest średniowieczna twierdza Bourtzi. Większość mieszkańców żyje w mieście Skiathos. Do niego należą dwa małe porty. Jeden służy turystom, a drugi rybakom. Najładniejszy widok na miasto możliwy jest z morza. Stąd można bez problemu podróżować statkiem na inne wyspy.

Alonissos

Ruch turystyczny tutaj niewielki. Teren objęty jest Narodowym rezerwatem morskim, który ma chronić foki śródziemnomorskie, zagrożone wyginięciem. W okolicach Alonnisos przebywa 30 z ostatnich 800 sztuk tych ssaków. Z komfortu życia w rezerwacie korzystają także delfiny i ptaki wędrowne.

Skopeos

Wyspę zdobią przede wszystkim lasy borowinowe przy wybrzeżu oraz sady owocowe i orzechowe w jej części środkowej. Miejscowy port należy do najładniejszych w Grecji. Na wyspie znajduje się niewiarygodna liczba kościołów – 123. Warto odwiedzić Agios Athanasios pochodzący z IX wieku lub męski klasztor Metamorphosis, który jest dostępny dla turystów od 1980 roku.