Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl

Grecja - Santorini

(Strony) > > > Santorini

Archipelag Cyklady

Archipelag Cyklady znajduje się w południowo-zachodniej części Morza Egejskiego. Z historycznego punktu widzenia Cyklady były bardzo ważnym centrem historycznym oraz kulturowym i już w latach 3000 aż 1000 p.n.e. zamieszkiwała je bardzo rozwinięta cywilizacja.

Między wyspy archipelagu Cyklady możemy zaliczyć przez turystów często odwiedzany Santoryn, Naxos lub Paros.

Wyspa Santorini

Ta osobliwa wyspa powstała z pozostałości krateru wulkanicznego i oferuje niezwykłą krainę pełną kontrastu. Wśród Greków wyspa znana jest pod nazwą Thira, co jest także nazwą głównego miasta.

W 1956 roku miasto zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi, ale w następnych latach zostało odbudowane. Region prosperuje od wiosny do jesieni dzięki turystom. Na wyspie znajdziemy kilka ciekawostek, do których należy dla przykładu Akrotiori, zachowane fragmenty minojskiego miasta z 1625 r. p.n.e.

Wówczas zanikła stara wyspa i powstała nowa. Ówczesny wybuch utworzył wielką falę, która spowodowała zanik minojskiej cywilizacji na Krecie. Wykopaliska z Akrotiori można podziwiać w Muzeum Archeologicznym. Na wschodnim wybrzeżu pozostały ruiny miasta Arkhea Thira.