Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl

Grecja - Peloponez

(Strony) > > > Peloponez

Półwysep i region administracyjny Grecji, stanowiący najdalej na południe wysuniętą część Półwyspu Bałkańskiego. Nazwa półwyspu pochodzi z czasów starożytnych. W przekładzie jest to „Wyspa Peloposa“. Pelopos był synem Tantala, który wykorzystał go do sprawdzenia władzy bogów. Chciał udowodnić, że bogowie nie są wszystkowiedzący i podał im na uczcie ciało swego syna Pelopsa. Za swoje przewinienia został strącony do Tartaru, gdzie doznawał straszliwych, przysłowiowych mąk. Cierpiąc głód, nie mógł dosięgnąć owoców wiszących nad jego głową, umierając z pragnienia nie mógł napić się wody, w której był zanurzony po kolana, tuż nad nim chwiał się głaz, grożąc mu w każdej chwili zmiażdżeniem.

Wyspa oferuje górzysty krajobraz i malownicze plaże na wybrzeżu. Znajdują się tutaj bardzo znane odkrycia archeologiczne, jak dla przykładu Mykeny, Olimpia czy Epidauros.

Korynt

Samo miasto żyje z produkcji rolniczej i właściwie nie jest dzisiaj zbyt interesujące. Na terenie ruin starożytnego miasta znajdują się pozostałości doryckiej świątyni Apollona, wzniesionej w połowie XI w. p. n. e.. Nad ruinami wznosi się wzgórze Akrokorynt, na którym istniała w starożytności słynna na cały świat grecki świątynia Afrodyty, znana jako miejsce sakralnej prostytucji. Interesujący jest też port, w którym można podglądać życie na morzu.

Epidaurus

To jedno z najbogatszych i najładniejszych odkryć archeologicznych, w którym znajduje się odrestaurowany starożytny teatr. Tutaj odbywają się przedstawienia podczas letniego ateńskiego festiwalu teatralnego. Teatr ten zbudowany został w IV wieku p.n.e. i miał 55 rzędów siedzeń, w którym mogło oglądać spektakle aż 14 000 widzów. Epidaurus otoczony był jeszcze kilkoma interesującymi budowami, z których wymienić należy świątynię boga Asklepiosa, miejskie muzeum, czy okrągły tholos.

Mykeny

Tutaj znajdują się najważniejsze wykopaliska archeologiczne na Peloponezie. Należą one do najczęściej odwiedzanych przez turystów. Tuż przy wejściu do miasta znajduje się interesująca Lwia brama z 1250 r. p.n.e. Po jej prawej stronie mijamy grobowce królewskie. W tym miejscu znaleziono kiedyś 14 kg złota w kształcie masek pogrzebowych, z których jedna należała do króla Agamemnona. W ruinach pałacu królewskiego można zobaczyć pozostałości królewskich łóżek, łazienek, pokoi gościnnych i sali tronowej.

Olimpia

Tutaj powstała idea Igrzyska Olimpijskie, które po raz pierwszy odbyły się w 776 r. p.n.e. Tutaj znajduje się stadion, na którym zapala się ogień olimpijski, będący symbolem współczesnych IO.

Starożytna Olimpia jest rozległym terenem, który może być porównywany do dzisiejszych wiosek olimpijskich. W centrum znajdują się pozostałości starożytnej świątyni boga Zeusa, ruiny Leonidaionu, hotelu dla wybranych gości. Bouleuterion, który jest za hotelem, służył do spotkań Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Świątynia bogini Hery służyła do opiewania sportowych bohaterów. Na przeciwko Olimpii znajduje się Muzeum Archeologiczne, w którym można zobaczyć jedną z najładniejszych kolekcji odkryć starożytnych.