Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl

Grecja - Paros

(Strony) > > > Paros

Archipelag Cyklady

Archipelag Cyklady znajduje się w południowo-zachodniej części Morza Egejskiego. Z historycznego punktu widzenia Cyklady były bardzo ważnym centrem historycznym oraz kulturowym i już w latach 3000 aż 1000 p.n.e. zamieszkiwała je bardzo rozwinięta cywilizacja.

Między wyspy archipelagu Cyklady możemy zaliczyć przez turystów często odwiedzany Santoryn, Naxos lub Paros.

Paros

Paros przykryty marmurem jest trzecia pod względem wielkości wyspą archipelagu. Z tego powodu Paros zawsze dobrze prosperował, ale nigdy nie było tam tłumu turystów. W dawnych czasach marmur służył jako materiał najlepszym rzeźbiarzom i architektom, którzy brali stąd ten materiał do całej Grecji. Z tego marmuru w II wieku p.n.e. powstała Venus z Milo, a także rzeźba oskrzydlonej bogini zwycięstwa z wyspy Samothraki. Obie należą dzisiaj do najcenniejszych eksponatów paryskiego Luwru.

Z tego właśnie powodu Paros w lecie się zaludnia. Mocny wiatr ściąga tutaj miłośników windsurfingu z całego świata. Bardzo modnym miejscem stał się port Naoussa, w którym obok dobrego jedzenia i zakupów, można skorzystać z wodnej taksówki i wybrać się na najlepsze plaże. Znajdują się one na północy wyspy w pobliżu Lagery.

Stolica Paros

Głównym miastem jest Paros lub Paroikia, które wabi przede wszystkim bizantyjska katedrą Panagia Ekatondapiliani z X wieku, będącą przykładem wykorzystania miejscowego marmuru do celów budowlanych. W pobliży znajduje się Muzeum Archeologiczne, w którym zgromadzono najstarsze prace wykonane z marmuru, a także unikalną część miejscowej kroniki. Ta księga wykuta w marmurze mówi o greckiej przeszłości od XVI wieku p.n.e. Miasto leży na zachodnim wybrzeżu. Oprócz ruchliwego centrum, które zawiera wszelkie kulturalne i sportowe placówki, można podziwiać tutaj malownicze uliczki. Są tam charakterystyczne dla tego regionu domy i dworki ozdobione kwiatami.

Paros ujmie osoby zainteresowane romantycznym wypoczynkiem nad morzem w klimacie historii.