Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl

Grecja - Naxos

(Strony) > > > Naxos

Archipelag Cyklady

Archipelag Cyklady znajduje się w południowo-zachodniej części Morza Egejskiego. Z historycznego punktu widzenia Cyklady były bardzo ważnym centrem historycznym oraz kulturowym i już w latach 3000 aż 1000 p.n.e. zamieszkiwała je bardzo rozwinięta cywilizacja.

Między wyspy archipelagu Cyklady możemy zaliczyć przez turystów często odwiedzany Santoryn, Naxos lub Paros.

Naxos

Naxos jest zieloną wyspą należącą do najładniejszych w archipelagu. Krajobraz tworzą gaje oliwne i sady. Wyspa jest w większości górzysta, ale także posiada plaże z przepięknym morzem.

Ze względu na warunki nie ma tutaj zbyt wielu turystów. Na plaży możemy często pojawić się nawet sami. Wyspa jest idealna dla wypoczynku w ciszy.

Stolica Naxos

Głównym miejscem wyspy Naxos jest ruchliwy Naxos, w którym można podziwiać wysokie mury bizantyjskiej budowli lub katedry Zoodochou Pigis z XVIII wieku. Katedra została zbudowana z budulca pozostałego po dawnym kościele i pałacu, które w tym miejscu kiedyś istniały. Miasto dopełnia ruchliwy port. Jedna z najstarszych pamiątek jest brama Portara, która znajduje się w części portowej Palatia. Kiedyś ta brama miała być wejściem do świątyni boga Apollona. Dzieła jednak nigdy nie dokończono, a brama służy dzisiaj jako symbol miasta.

Kolejne pamiątki można zobaczyć w bardzo dobrze wyposażonym Muzeum Archeologicznym. Są tutaj miejscowe artefakty, najprzeróżniejsze prace rzeźbiarzy pochodzące z różnych okresów. Muzeum znajduje się w pałacu pochodzącym z 1627 roku. Kiedyś była tutaj także francuska szkoła, w której uczył się znany prozaik Nikos Kazantzakis.

Do najbardziej znanych kurortów wyspy Nexos należy znajdujący się na północnym-wschodzie Apollonas, który słynie ze znakomitych rybnych restauracji. Symbolem jest tutaj niedokończona rzeźba Apollona. To artystyczne dzieło ma 10 metrów wysokości i znajduje się tutaj od 600 r. p.n.e.

Naxos i Plaże

Do najpiękniejszych plaż wyspy należy Ormos Avraam na północnym wybrzeżu i Moutsunu na wschodzie. Na pamiątkę pobytu w tych stronach warto zakupić jeden z miejscowych wyrobów wełnianych, wyjątkowy miód lub smaczny ser.

Naxos jest idealny na spokojny i magiczny wypoczynek nad morzem w klimacie historii.