Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl

Grecja - Macedonia Grecka

(Strony) > > > Macedonia Grecka

Macedonia Grecka jest największym rejonem administracyjnym w Grecji. Turystom oferuje bardzo dużo interesujących miejsc z dużą ilością zabytków historycznych.

Góra Olimp i Dion

W mitologii greckiej Góra Olimp uważana była za siedzibę bogów olimpijskich, w tym najważniejszego - Zeusa. Z tego miejsca bogowie mieli kierować ludzkimi losami. Ilekroć jakiś człowiek próbował tam wejść spadał z niego. Ludzie w starożytnej Grecji wierzyli, że jest to kara bogów za próbę zrównania się z nimi(zapraszano jednak niektórych ludzi na uczty bogów, gdzie jedli ambrozję i pili nektar). Olimp był wiecznie spowity mgłą i skuty lodem. Na jego czubku nie było nic widać, dlatego (zgodnie z wierzeniami) tam znajdowała się np. sala biesiadna bogów, w której odbywały się uczty.

Góra ta została przez człowieka zdobyta dopiero w 1913 roku, a przedtem znana była jedynie bogom. Legenda mówi, że odbyła się tam bitwa Tytanów. Dzisiaj wyprawa na górę trwa około 6 godzin. Około 14 kilometrów od Olimpu znajduje się wieś Dion, w której centrum jest Muzeum Archeologiczne. Jego eksponaty pochodzą z czasów starożytnych.

Kastoria

Jest skromną wsią na lądzie, która ukrywa w sobie kilka bizantyjskich kościołów, znajdujących się w gęstwinie zapadłych uliczek. Niektóre z nich maja nawet ponad 1000 lat.

Wspaniały zbiór kolorowych ikon należy do Muzeum Bizantyjskiego. Kolejne eksponaty z przeszłości zobaczymy w Muzeum tradycji, które znajduje się w pięknym budynku. W mieście dobrze powodziło się handlarzom kożuchów i z tego względu można tutaj zobaczyć wielkie posiadłości, które powstały w ciągu wielu lat.

Vergina

Znajduje się ok. 8 km od miasta Veria. W 1977 roku zostały tutaj odkryte grobowce królewskie, które stanowią jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych XX wieku.

Oprócz królewskich grobowców można zobaczyć tutaj pałac Palatitsia, który został zbudowany za panowania Filipa II i Aleksandra Wielkiego.

Pella

Tutaj przeniesiono stolice Macedonii. Zobaczyć można w tym mieście jedyne mozaiki i Dom łowców lwów. Najwięcej eksponatów zgromadzono w miejscowym muzeum, w którym można zobaczyć figurki, gliniane wyroby i inne artefakty znalezione w tych okolicach.

Saloniki

Obecnie główne miasto greckiej Macedonii. Miejsce urodzin i początkowej działalności Cyryla i Metodego. To bardzo ruchliwy ośrodek na wybrzeżu Morza Egejskiego. Znajduje się tutaj jeden z najbardziej znanych greckich uniwersytetów i z tego względu można spotkać tutaj wielu studentów. Warto zobaczyć m.in. Białą Wieżę, Łuk i Mauzoleum Galeriusza, kościół Św. Demetriusza oraz zbiory Muzeum Bizantyjskiego i Archeologicznego.