Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl

Grecja - Lesbos

(Strony) > > > Lesbos

Północna część Morza Egejskiego jest bardzo popularnym rejonem turystycznym. Oprócz najwięcej odwiedzanego półwyspu Chalkidiki, w północnej części Morza Egejskiego leży również kilka znanych wysp. Między najpopularniejsze można zaliczyć Thasos i Lesbos.

Wyspa Lesbos

Lesbos jest największa wyspą w południowo-wschodniej części Morza Egejskiego. Znana jest przede wszystkim dzięki nazwie, z której pochodzi słowo lesbijka. Tutaj w mieście Erebos urodziła się znana grecka poetka Safona. Wyspa Lesbos przyciąga turystów przepięknymi plażami.

Stolica Mitlini

Głównym miastem jest Mitilini, w którym znajduje się Muzeum Bizantyjskie ze zbiorami z XIII-XVIII wieku. W Muzeum Archeologicznym znajdziemy jedyne rzymskie i greckie mozaiki, a prawiekowe odkrycie Thermi w Muzeum Archeologicznym w północnej części miasta. Podobnie jak większość portów w tym regionie, także i Mitlini ma swoje mury obronne. Większość ruin pochodzi z XIV wieku, ale zamek był wybudowany już w VI wieku na rozkaz cesarza Justyniana I. Wielkiego. Miasto jest przyjemną oazą spokoju z dala od miejskiego hałasu.

Eresos

Jest celem wielu miłośników poezji i powieści o greckiej poetce Sapfo. Dzisiejsza plaża Skala Erebos należy do najładniejszych na wyspie.

Agiasos

To malownicze górskie miasteczko, w którym obok starych domów i brukowanych ulic znajduje się Panagia Verchokratoussa, kościół z XII wieku będący częstym celem pielgrzymów. Jest tam także wyjątkowa ikona namalowana przez samego Św. Łukasza.

Mithymna

Wioska, znana także pod nazwą Molyvos, która znajduje się na północnym wybrzeżu. W centrum natrafimy na małe domki z czerwonymi daszkami i ulice obrośnięte bujna winoroślą. Poniżej leży malowniczy port.

Pobytu na Lesbos nie da się zapomnieć.