Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl

Grecja - Kreta

(Strony) > > > Kreta

Jest największą wyspą Grecji. Pomiędzy jej wybrzeżami znajduje się najdłuższy jar w Europie, są tutaj pasma wysokogórskie, a nad samym wybrzeżem natrafimy na przepiękne plaże. Jest tu także jedno ze znanych wykopalisk archeologicznych – Knossos.

Heraklion

Jest największym miastem i głównym ośrodkiem administracyjnym Krety. Heraklion leży w pobliżu ruin pałacu w Knossos, możliwe więc jest, że już około roku 2000 p.n.e. istniał tu port, choć śladów po nim nie odnaleziono. Upadek Knossos miał miejsce około roku 1400 p.n.e. Następnie Kreta przeszła pod kontrolę kontynentalnej kultury mykeńskiej, trwającą do jej upadku około 1100 p.n.e. Obecne miasto zostało założone w 824 roku przez Saracenów, którzy wykopali wokół niego olbrzymi rów obronny. Miasto nazwali Chandak.

W roku 961, Bizantyjczycy pod wodzą Nikiforosa Fokasa zdobyli miasto i po splądrowaniu go i wymordowaniu wszystkich Saracenów, doszczętnie je spalili, a ogromne skarby zgromadzone przez piratów przewieźli do Konstantynopola, ponoć na 300 okrętach. Bizancjum kontrolowało odbudowany później Khandak przez następne 243 lata.

W roku 1204, miasto zostało zakupione przez Wenecję, ponoć za 1000 sztuk srebra. Po Wenecjanach przyszli Turcy, przynosząc 200-letnie rządy Imperium osmańskiego (z przejściowym okresem zwierzchności Egiptu w latach 1832–1840).

W roku 1941 miasto zostało w dużej części zniszczone przez bombardowania niemieckie w czasie inwazji na Kretę. Po wojnie zniszczenia odbudowano. Warto zwiedzić m.in. Mury miejskie z bastionem Martinengo, gdzie znajduje się grób Nikosa Kazantzakisa, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Ikon i Muzeum Historyczne.

Knossos

Główną atrakcją są pozostałości wspaniałego pałacu królewskiego. Rozległa budowla miała 1300 pomieszczeń, gdzie w okresie jej największego rozkwitu przebywało nawet i 12 tys. luczi. O labiryncie Knessos i jego potworze Minotaurze opowiada słynna legenda. Minotaur był synem króla Minosa i jego żony Pazyfae. Minotaur był półczłowiekiem i półbykiem. Z byczymi nogami i rogami, ale z pozycją wyprostowaną i ogólną sylwetką przypominająca ludzką. Król Minos wstydził się jednak swojego szkaradnego syna, który na domiar złego wyrósł na krwiożerczego potwora. Monarcha więc poprosił swojego architekta, Dedala, aby ten coś na to poradził. Pomysłowy sługa wybudował potężny labirynt, w którym zabłądzi nawet najbystrzejszy umysł. Zamknięto wówczas Minotaura w tym przedziwnym gmachu.

Tezeusz, obiecawszy ojcu Aigeusowi, że zabije Minotaura, wyruszył na Kretę. Aigeus był władcą królestwa, które było zmuszone płacić temu strasznemu potworowi krwiożerczy haracz w postaci siedmiu dziewcząt i siedmiu chłopców. Nasz bohater przybywszy na wyspę znalazł sojusznika w Ariadnie, która poleciła mu, aby przed wejściem do labiryntu przywiązał początek nici, dzięki której, będzie mógł powrócić z tej gmatwaniny niezliczonej ilości sal. Tezeusz uczynił tak jak mu poleciła Ariadna.

Jaskinia Dikti (Diktean Andron)

Jaskinie Dikti (Diktean Andron) są miejscem bajecznym, w którym bogini Rea urodziła Zeusa, w tajemnicy przed swym mężem Kronosem. Ponieważ przepowiedziano mu, że jedno z dzieci pozbawi go władzy połykał je zaraz po urodzeniu. Rei udało się uratować najmłodszego Zeusa podając Kronosowi kamień owinięty w szmaty. Zeus został ukryty w grocie na Krecie. Rea zwołała nimfy, aby grały i dźwięczały dzwoneczkami by zagłuszyć płacz dziecka. Zeus gdy dorósł zmierzył się z ojcem - środek wymiotny spowodował, że Kronos zwrócił połknięte wcześniej swoje dzieci. Zeus wraz ze swym rodzeństwem postanowili ukarać ojca - w wyniku wojny Tytanów Kronos został pokonany i strącony do Tartaru. Warto jednak nadmienić, że po umocnieniu władzy na Ziemi Zeus uwolnił ojca i oddał mu we władanie Pola Elizejskie.

W jaskini znajdują się wspaniałe stalaktyty i stalagmity, które warto oświetlić własną latarką.

Agios Nikolaos

Ten port jest bardzo znanym centrum kulturalnym, administracyjnym i komunikacyjnym. W porcie znajduje się wiele barów, sklepów, kawiarni i tawern. Za zachodnim końcu wybrzeża jest kościół Panagia Vrefotrofou z XII wieku. Chluba miasta jest Muzeum Archeologiczne, które znajduje się niedaleko centrum.

Chania

Drugie co do wielkości miasto Krety (Grecja), w latach 1898-1971 jej główny ośrodek administracyjny. Miasto zostało założone przez Wenecjan na miejscu starożytnego, istniejącego tu już ok. 3400 r. p.n.e., minojskiego osiedla Kydonia. Obecnie Chania słynie z atrakcyjnej nabrzeżnej dzielnicy portowej, charakterystycznej weneckiej zabudowy.

Znajdziemy tu wspaniały port, targowisko, zabytki i muzea. Do najbardziej znanych należy Muzeum Archeologiczne i Muzeum Historyczne. Przy porcie jest także meczet Janissaries i odrestaurowana twierdza Firkas.