Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl

Grecja - Kos

(Strony) > > > Kos

Archipelag Dodekanez

Dodekanez w tłumaczeniu oznacza dwanaście wysp. Jednak tego nie należy brać poważnie, gdyż w rzeczywistości jest to - 14 głównych wysp, 3 mniejsze zamieszkałe i dużo małych niezamieszkałych. To najbardziej na południe położony archipelag Grecji. Większość wysp znajduje się bardzo blisko wybrzeża tureckiego, jak dla przykładu Kastellorizo – 3 km. Z tego względu Turcja miała jednak minimalny wpływ na miejscowa kulturę, bo pozostały tutaj włoskie tradycje. Archipelag Dodekanez to przede wszystkim bardzo popularny Rodos, Kos i Karpathos.

Wyspa Kos

To druga pod względem wielkości wyspa archipelagu i jednocześnie miejsce urodzenia sławnego Hipokratesa, ojca nowoczesnej medycyny.

Na placu Platejs Platanou rośnie platan, który ten sławny człowiek zsadził osobiście.

Jest tutaj pełno sadów owocowych, gajów oliwnych i winorośli. Głównym miastem jest Kos. Największą chlubą miasta jest zamek rycerski z XIV-XVI wieku.

Także Kos był miejscem cennych wykopalisk archeologicznych, które można zobaczyć w zbiorach miejscowego Muzeum Archeologicznego. W mieście można zobaczyć także pozostałości willi Casa Romana z wyjątkowymi mozaikami i malowidłami, które była kiedyś siedzibą Rzymian.

Największym ośrodkiem plażowym jest Kardamaina, dawna wioska rybacka na południowym wybrzeżu. Dzisiaj jest to jedna z najbardziej ruchliwych miejsc na wyspie, pełne barów i dyskotek, gdzie najlepiej czuje się młodzież. Najładniejsze plaże znajdują się jeszcze bardziej na zachód od tego miejsca.