Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl

Grecja - Karpathos

(Strony) > > > Karpathos

Archipelag Dodekanez

Dodekanez w tłumaczeniu oznacza dwanaście wysp. Jednak tego nie należy brać poważnie, gdyż w rzeczywistości jest to - 14 głównych wysp, 3 mniejsze zamieszkałe i dużo małych niezamieszkałych. To najbardziej na południe położony archipelag Grecji. Większość wysp znajduje się bardzo blisko wybrzeża tureckiego, jak dla przykładu Kastellorizo – 3 km. Z tego względu Turcja miała jednak minimalny wpływ na miejscowa kulturę, bo pozostały tutaj włoskie tradycje. Archipelag Dodekanez to przede wszystkim bardzo popularny Rodos, Kos i Karpathos.

Wyspa Karpathos

Karpathos jest trzecią wyspą pod względem wielkości, w której ruch turystyczny dopiero się rozwija.

Głównym miastem jest Karpathos (znane także jako Pigadia), malowniczy port z dawnych czasów, w którym można podglądać rybaków jak naprawiają sieci na swoich starych barkach, a także zakupić świeże ryby. Miasto leży na południu wyspy, na końcu długiej zatoki z 3 kilometrowym pasem piasku.

Głowna atrakcją wyspy jest oprócz spokojnej atmosfery, górskie wioski jak Olimpos, Menetes czy Aperi.

Olympos

Wioska Olympos znajduje się na wschodzie wyspy. Powstała w 1426 roku i przez cały okres swojego istnienia pozostawała w odizolowaniu od pozostałej części wyspy. Z tego względu zachowała swój tradycyjny charakter i nadal można tutaj spotkać kobiety i mężczyzn w tradycyjnych greckich strojach.

Menetes

Znajduje się na wysokości 350 m n.p.m. Miejscowe uliczki porośnięte są winoroślą. Szczególnie pięknie wyglądają jesienią, gdy są pełne kiści winogron.

Aperi

Do roku 1896 ta wioska, która leży w górach na północ od Karpathos, była najważniejszym miejscem wyspy. Wielu jej mieszkańców wyemigrowało do USA w poszukiwaniu szczęścia. Po powrocie wielu z nich wybudowało tutaj okazałe wille.