Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl

Grecja - Grecja Środkowa

(Strony) > > > Grecja Środkowa

Środkowa Grecja jest prawie idealnym miejscem. Tutaj zachodnie wybrzeże oferuje nowoczesne tereny plażowe, a w centrum lądu można zobaczyć historyczne budowle. Ten górzysty region obejmuje łańcuch Pindos oraz północy Parnas.

Osiou Louka

Jest to męski klasztor, który znajduje się w gaju oliwnym otoczonym wzgórzami. Jest to kilka kilometrów od głównej drogi Ateny-Delfy. Klasztor poświęcony został Św. Łukaszowi. Obecna kaplica szczyci się najlepiej zachowanymi freskami w całym kraju. Sam klasztor słynie ze złotej mozaiki i krypty Św. Łukasza.

Delfy

W starej Grecji uważano je za środek ziemi. Była to starożytna wioska, w której przepowiadano najważniejsze momenty greckiej historii. Pielgrzymi pytali o radę Pytię, która była najważniejszym wieszczem owych czasów. Sławna w starożytnej Grecji wyrocznia w Delfach, która ogłaszała swe przepowiednie przez kapłankę, która musiała mieć co najmniej 50 lat. Ciekawymi miejscami w Delfach są m.in. częściowo zachowany teatr, stadion i miejscowe muzeum.

Meteora

Należy do najwspanialszych miejsc na świecie. Nazwa w tłumaczeniu oznacza „skały w powietrzu“, co jest bardzo trafne. Skały powstały przed około 30 milionami lat na dnie morza i po jego osuszeniu ukazały się w pełnej krasie. Same wierzchołki uważane są za miejsca kultu. Dzięki trudnemu dostępowi stały się schronieniem dla pustelników, którzy znajdują tutaj potrzebny dla siebie spokój do medytacji. Nie ma się zatem co dziwić, że w 1336 roku zbudowano tutaj klasztor. Megalo Meteoro został założony przez mnicha Athanasiosa na skalnym wybrzeżu na wysokości 534 m nad morzem. Wkrótce znaleźli się kolejni naśladowcy, którzy na wzgórzach zbudowali 24 klasztory. Z tego do dzisiaj zachowało się 13, z czego 6 dostępnych jest do zwiedzania. Jednak w przypadku zainteresowania, warto wcześniej poinformować o tym ich gospodarzy. Na górę wykuto stosunkowo wąskie schody, które ułatwiają dojście. Do tego momentu do klasztoru można było się dostać jedynie w specjalnym koszu zawieszonym na linie.

Ioanina (Janina)

Głównym symbolem rozpoznawczym tego miasta są smukłe minarety cytadeli Alego Paszy, który wystają nad koronami drzew na brzegu jeziora Pamvotis. W czasie rozmowy z miejscowymi nie powinno się Alego Paszy wychwalać, gdyż uchodził on za tyrana, a jego krwawe rządy wciąż należą do niemiłych wspomnień. W czasie rządów tureckich rozwijała się sztuka i rzemiosło związane ze srebrem. Najlepsze prace można zobaczyć w Muzeum Bizantyjskim, a wyjątkowe prace w Srebrnej sali. Warto zwiedzić też Meczet Zwycięstwa, przed którym znajduje się grób Alego Paszy. Do znanych miejsc należy m.in. Muzeum sztuki ludowej, Muzeum Archeologii i Muzeum Alego Paszy.