Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl

Rzeźbiarstwo w starożytnej Grecji i jego oddziaływanie

Rzeźbiarstwo w starożytnej Grecji i jego oddziaływanie
27.12.11 10:14:54

Okres między 8  a 1 w. p.n.e. należał do czasów dominacji kultury antycznej Grecji. Greccy rzeźbiarze najpierw starali się kopiować swych egipskich poprzedników, ale na podstawie nowych idei filozoficznych, a przede wszystkim przedefiniowaniu pojęcia piękna zaczęli poszukiwać idealnych kształtów i kompozycji dla swoich dzieł. 

W starożytności mistrzowie rzeźby wykształcili dwa modele: kuros, rzeźba nagiego młodzieńca i kore, postać młodej przyodzianej dziewczyny. Przełom nastąpił w okresie klasycznym. Artyści ukazowali nie tylko ciało ludzkie, ale też zaczęto wyrażać emocje. Przypomnijmy Pallas Atenę i Dio Feidia lub Afrodytę Praxitela. W okresie hellenistycznym greckie rzeźbiarstwo zyskało uznanie w całym obszarze Morza Śródziemnego. Wielcy mistrzowie kontynuowali swe prace o wzniosłej tematyce, ale również zaczęto pokazywać coraz częściej na zwykłych wieśniaków. Sztuka ukazywała rybaków, rolników, staruszki i pasterzy. Grecy uwielbiali wyraźne kolory, dlatego rzeźby często były pokryte złotem lub chromem.

Rzeźbiarstwo antycznej Grecji nie umarło, pierwsi zainspirowali się nim Rzymianie, dzięki którym zachowany został profil większości greckich dzieł. Kolejnym powrotem do antyku są różne gałęzie renesansu. Właśnie w renesansie się po raz pierwszy od czasów starożytnych pojawiają rzeźby pojedynczych osób, sceny dramatyczne i napięcie w przedstawianych twarzach. Z rzeźb greckich rozwinęło się też malarstwo.