Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl

Delfy

01.04.10 14:30:30

Delfy to prastare antyczne miasto u stóp Parnasu, które niegdyś należało do najświętszych miejsc starożytnej Grecji. Zjeżdżali się tu wielmożni, ale i biedni tułacy z wszystkich krańcow Grecji, aby otrzymać radę od kapłanki Pytho ze słynnej wyroczni.

W czasach największej świetności wyroczni żaden władca nie mógł obejść się bez proroctwa z Delf. Wieszczka Pýthia wchodząć w trans przekazywała swoje proroctwa. Podczas tego mistycznego transu Pýtho siedziała na trójnożnym krześle, wokół niej unosił się dym z liści wawrzynu oraz woń kadzideł. Interesujące jest, że rady, których wieszczki z Delf udzielały władcom, miały podwójne znaczenie. Musieli oni bowiem posiadać odpowiednią dawkę wiedzy z zakresu polityki, dyplomacji, informacji o całym kraju i ludności i tylko w ten sposób mogli właściwie odczytać zaszyfrowane proroctwa.

Wiele lat p.n.e. na górze Parnas znajdowała się świątynia Apollina, otoczona mniejszymi świątyniami, które symbloizowały wszystkie państewka Grecji. Łącznikem była tzw. Święta ścieżka wiodąca odwiedzających do Delf i świątyni Apollina. 

Zaraz obok świątyni stoi wielki teatr, który stał się ważnym miejscem ze względu na odgrywające się tu igrzyska, które miały (po igrzyskach olimpijskich) największe znaczenie. Teatr mieścił 500 000 widzów. 

W 1987 roku Delfy zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Jeśli wybierzecie się Państwo do Grecji, zdecydowanie warto zobaczyć Delfy, na pewno Was oczarują.