Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl

Chałwa

16.05.11 13:28:51

Grecka chałwa sezamowa zwana Salonikos ti typowy przysmak grecki. Produkowana jest według dawnej receptury z mielonych nasion sezamu, które są bogatym źródłem protein,  błonnika i elementów śladowych. Chałwa jest bardzo zdrowa, 10 dkg tego przysmaku zawiera 250mg potasu, 110mg magnezu i 2,5mg plaza. Bardzo łatwo się trawi, nie zawiera cholesterolu i substancji konserwującyh, co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne.

A jak właściwie serwować chałwę? Najczęściej podawana jest krojona w plasterki, czasami pokropiona cytryną i posypana mielonym cynamonem. W ten sposób jej orzechowy smak zostanie podkreślony. Niektórzy lubią chałwę z lodami, owocami, których w Grecji nie brak przez cały rok. 

Chałwa ma swoje miejsce w typowym greckim menu. Grecy często podają ją na deser, popularna jest chałwa zapieczona. Danie to przygotowuje się tak, że plasterek chałwy zapakuje się w folię aluminiową i 10 min krystalizuje się w piekarniku.

Z chałwą związane jest kolejne danie z ziaren sezamu, tachini. To zmielone ziaremka sezamu, które najczęściej miesza się z miodem albo jogurtem, a które stanowią prawdziwy przysmak.