Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl

Bogowie, boginie i herosi

01.12.09 09:24:43

Bogowie i legedarni hersoi to symbole, które nieodłącznie kojarzą się nam z Grecją. Już w starożytnej tradycji greckiej spotykamy się z tzw. religią politeistyczną, czyli wyznawaniem wielu bogów w określonej hierarchii. Grecki system następnie przejęła mitologia rzymska. Dlatego też powszechne występowanie w obu mitologiach analogicznych postaci bóstw, które poza posiadaniem innego imienia, nieznacznie różnią się od siebie.  

Bóstwa greckie przyjmują postać ludzką. Zgodnie z mitologią bogowie urodzili się, dorośli do określonego wieku, ale nigdy się zdecydowanie nie zestarzeli. Dzięki temu prawie w ogóle nie odczuwali bólu i mogli stawać się niewidzialni. Mieli również zdolności komunikowania się z ludźmi. Każdy bóg miał swoje określone pochodzenie, pojawiał się w określonych warunkach, posiadał swoje zainteresowania, wyróżniał się typowymi właściwościami, posiadał swoje atrybuty i robił konkretne rzeczy. Był krótko mówiąc oryginałem.

Warto przypomnieć kilka podstawowych bóstw z greckiego kanonu. Chaos był pierwotnym stanem egzystencji, bogiem początku i zdrojem świata. Eros był bogiem miłości, Gaja boginią Ziemi, Uranos bogiem nieba i samym niebem. Na pewno wszyscy słyszeliśmy o boginii światła dziennego Hemerze albo o Pontosie, bogu głębin morza wewnętrznego.

Na Olimpie mieszkali legendarni bogowie Zeus i Hera. Zeus był najwyższym z bogów greckich w hierarchii, władcą ludzi i wszystkich pozostałych bogów. Hera była jego małżonką, patronką małżeństw, świętości i nienaruszalności związków małżeńskich. Braćmi Zeusa byli Hades (bóg podziemnego świata), Posejdon (władca mórz i oceanów), Demeter (bogini płodności, urodzaju i rolnictwa) oraz Hestia (bogini ogniska domowego).

Następnie potomstwo Zeusa: Atena, bogini mądrości, sztuki, zwycięstwa, sprawiedliwej wojny i opiekowała się miastami. Apollo, bóg słońca i światła, życia i śmierci, muzyki, poezji, czystości oraz przedwodnik muz i wieszczek. Artemida była boginią łowów, lasów, gór, jezior i roślinności, Hefajstos bóg ognia, kowali i złotników, Ares bóg wojny, Afrodyta bogini piękna i miłości czy Hermes bóg handlarzy, wędrowców, retorów, sportowców, wynalazców, oszustów i złodziei.

Do najsilniejszych bogów greckich należeli wspomniani Posjedon i Hades. Mitologia grecka pełna jest również wielu innych, niżej postawionych w hiererchii bogów, bóstw, herosów i półbogów. Ich różnorodność tworzy niesamowitą mozaikę i są symbolami nadal obecnymi w kulturze i sztuce.