Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl Grecja - Travelon.pl

Grecja - Antyk i Starożytność

(Strony) > > > Antyk i Starożytność

Grecją bez najmniejszej przesady możemy nazwać kolebką cywilizacji – z pewnością tylko europejskiej. Tutaj rozkwitała nie tylko filozofia, ale także architektura, demokracja i sztuka. O Atenach pisał rzymski filozof i poeta Cyceron (Marcus Tullius Cicero), że „gdziekolwiek tutaj wstąpicie, to wszędzie spotkacie się ze wspomnieniem przeszłości“.

Kultura Minojska (3200-1450 p.n.e.)

Kultura minojska, kultura kreteńska to jedna z najstarszych kultur epoki brązu w obszarze Morza Śródziemnego powstała na Krecie około 3000 r. p.n.e. Odkryta i poznana dokładniej dopiero na początku XX wieku dzięki pracom wykopaliskowym prowadzonym przez archeologa Arthura Evansa. Wielu historyków uważa, że Kreta odgrywała ważną rolę w handlu cyną (stanowiącą jeden ze składników do produkcji brązu) we wschodniej części Morza Śródziemnego. Z tych czasów pochodzi pałac królewski w Knossos na Krecie.

Kultura Mykeńska (1 450 – 1 200 p.n.e.)

Najstarsza kultura Grecji kontynentalnej na półwyspie Peloponeskim. Nazwa pochodzi od ważnego ośrodka cywilizacji Achajów – miasta Mykeny, znajdującego się w centrum Kotliny Argolidzkiej. Kultura ta poznana dokładniej dopiero pod koniec XIX wieku dzięki pracom wykopaliskowym prowadzonym przez archeologa Heinricha Schliemanna z 1874 roku, a później przez jego następców. Kultura mykeńska to ostatnia faza rozwoju kultury helladzkiej. W tym okresie powstała słynna Iliada.

Zgodnie z grecką mitologią na rozprzestrzeniającą się ludność skarżyła się sama Gaja, dlatego Zeus znalazł intrygujący sposób na zainicjowanie wydarzeń wojennych. Pod postacią łabędzia ukazał się Ledzie i spłodził Helenę - najpiękniejszą Greczynkę. Właśnie Helena - jako żona Menelaosa, króla Sparty - stała się kością niezgody i doprowadziła do wojny.

Według Homera i antycznych historyków trwające 10 lat oblężenie Troi przez greckich Achajów. Mitycznym powodem konfliktu było porwanie Heleny, żony króla Sparty - Menelaosa, przez Parysa, księcia trojańskiego, syna króla Priama. Menelaos wezwał na pomoc swojego brata Agamemnona, króla Argos i Myken oraz wszystkie księstwa achajskie. Na leżącą w północnej Anatolii i dotąd niezdobytą Troję, na 1185 okrętach ruszyli wojownicy achajscy.

Do zdobycia miasta ostatecznie przyczynił się najsłynniejszy podstęp Greków, którym okazał się „koń trojański”.

Czasy Dorów (1 200 – 1 100 p.n.e.)

Okres ten stanowi do dzisiaj mroczny okres greckiej cywilizacji. Po raz pierwszy ich inwazja rozpoczęła się od północnej części Grecji. Byli narodem walecznym, ale zupełnie nie interesował ich rozwój kultury.

Klasyczna Grecja

Promyk lepszych czasów powoli pojawił się w IX wieku p.n.e. Zaczęły powstawać miejskie regiony, z których najmocniejszymi (a do dzisiaj najsławniejszymi) były Ateny i Sparta. Jednak Sparta była regionem wojskowym. Ateny były bardziej kulturalniejsze. W tym okresie myśli rewolucyjne przekazywał ateński mąż stanu Perykles, który wspierał rozwój nauki i architektury. Za jego panowania powstał Partenon, a grecki dramat rozwijał się w duchu demokratycznym. Właśnie z tego okresu pochodzi słowo demokratia (= rząd ludu), z którego powstało słowo „demokracja“.

Aleksander Wielki

Mniejsze regiony miejskie nie potrafiły nigdy się na tyle zjednoczyć, by przeciwstawić się Aleksandrowi i jego ojcu Filipowi II. Z tego powodu Grecja bardzo szybko stała się częścią Imperium Macedońskiego, które rozpadło się niedługo po śmierci Aleksandra. Od tego momentu Grecja pozostawała bardziej lub mniej pod obcym panowaniem, aby doczekać się niepodległości dopiero w XIX wieku.